تسهیلات دانشگاه برای تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به ضرورت گسترش اقتصاد دانش‌بنیان، توسعه تحصیلات تکمیلی و جذب هیات علمی به عنوان سیاست‌های راهبردی دانشگاه، بر لزوم ایجاد پارک علم و فناوری و مرکز رشد در استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ششمین جلسه هیات امنای استانی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بحث توسعه شرکت‌های دانش بنیان و مراکز رشد برای مجموعه دانشگاه بسیار حائز اهمیت است، گفت: تا پایان سال ۹۶، ۱۵۰ مرکز رشد در واحدهای سراسر کشور مستقر خواهند شد.
وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر دارای ۳۸۷ شرکت فناور و دانش بنیان است که در ۴۸ مرکز رشد مستقر شده‌اند و آمار این شرکت‌ها باید تا پایان سال ۹۶ به ۸۰۰ مورد برسد.
میرزاده با تاکید بر ضرورت تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: اعطای وام ارزان قیمت، تامین فضای مناسب و اجازه دسترسی به امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی از جمله تسهیلاتی است که دانشگاه آزاد اسلامی در اختیار واحدها و مراکز دانشگاهی برای تاسیس این شرکت ها قرار می‌دهد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: توسعه دکتری پژوهش محور، اقتصاد دانش بنیان و کارهای فرهنگی ماندگار نیز از اولویت های دانشگاه آزاد اسلامی است، به همین خاطر ما باید حتما یک پارک علم و فناوری و یک مرکز رشد در دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان در حال حاضر دارای ۳۰ هزار دانشجو و ۵۵ هزار فارغ التحصیل از دانشگاه آزاد اسلامی است، گفت: خوشبختانه این دانشگاه در توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی این منطقه بسیار موفق عمل کرده است به طوری که ما واحد زیان‌ده نداشته ایم که همین جا باید از مدیران دانشگاه آزاد اسلامی در این استان قدردانی کنم.
میرزاده در ادامه گفت: توسعه اقتصاد دانش بنیان، توسعه تحصیلات تکمیلی و جذب هیات علمی برای توسعه کیفی را باید با جدیت دنبال کنیم و اگر مسئولانی در  واحدهای دانشگاهی در پیشبرد این طرح ها ضعیف عمل کنند باید از دانشگاه خداحافظی کنند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ۸۰ درصد درآمدهای دانشگاه که از شهریه دانشجویان تامین می شود صرف حقوق و دستمزد کارکنان و اعضای هیات علمی می شود، گفت: باید در تصویب نمودار سازمانی و چارت تشکیلاتی واحدها و مراکز دانشگاهی به حداقل ها قناعت کنیم.
مصوبات هیات امنای استان سیستان و بلوچستان
به گزارش آنا در ادامه این جلسه مواردی نظیر تجمیع علوم و تحقیقات سیستان و بلوچستان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان،‌ نمودار سازمانی نیروی انسانی در ستاد هماهنگی، ‌واحدها و مراکز آموزشی استان، اعضای کمیسیون دائمی و کمیته نظارت بر مصوبات هیات امنای استانی به تصویب رسیدند.
همچنین در این جلسه مصوب شد که اموال مازاد دانشگاه که امکان تبدیل به احسن آنها وجود ندارد با همکاری معاونت عمرانی به فروش برسد و در حساب جداگانه ای برای پیشبرد سیاست های کلان دانشگاه در جهت توسعه شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد استفاده شود.
در ششمین جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی تصویب رشته های تحصیلات تکمیلی در واحدهای استان سیستان و بلوچستان منوط به رعایت استانداردهای آموزش عالی و تامین استاد مورد نیاز، شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>